تلاش دیپلماتیک تل آویو برای انزوای ایران در بین کشورهای اروپایی

تلاش دیپلماتیک تل آویو برای انزوای ایران در بین کشورهای اروپایی

چند رسانه ضد ایرانی از تلاش گسترده رژیم صهیونیستی و برنامه های ویژه آن برای منزوی کردن ایران در بین کشورهای اروپایی گزارش داد.

 رسانه های آمریکایی و اسرائیلی با اشاره به اظهارات اخیر مقامات رژیم صهیونیستی و همچنین ضیافت ناهار «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم با سفیران کشورهای اروپایی می نویسد: سخنان «یوسی کوهن» رئیس سرویس امنیت خارجی اسرائیل موسوم به موساد که گفت «ما با فراتر از چشم و گوش رویدادهای ایران را دنبال می کنیم»، کنجکاویهای های زیادی برانگیخت، به ویژه آن که رهبران جمهوری اسلامی ایران در سه هفته اخیر بارها این اتهام را مطرح کردند که اسرائیل درپس اعتراضات در ایران قرار داشته است.

همزمان، نخست وزیر اسرائیل در یک ضیافت ناهار با سفیران کشورهای اروپای غربی به آنها گفت که چرا ایران را بزرگترین خطر می داند. نتانیاهو در یک اقدام کم سابقه، سفیران کشورهای عضو ناتو را به ناهار دعوت کرد تا در مورد «خطرات» جمهوری اسلامی ایران با آنها صحبت کند.

گروهی از کارشناسان سیاسی اسرائیل اخیرا در یک همایش پژوهشی گفته بودند که ایالات متحده به رهبری پرزیدنت ترامپ می تواند با تکیه بر منافع کشورهای اروپایی در همکاری با آمریکا، آن ها را دوباره به سوی خود بکشد.

گفته می شود نتانیاهو کوشیده است با دعوت و گفتگو با این سفرا در همخوانی با دولت ایالات متحده، اروپاییان را آگاه کند که جمهوری اسلامی ایران چه خطر عمده ای برای همه کشورها و از جمله اروپائیان می باشد.

به نوشته روزنامه «ییسرائل هَیوم» نتانیاهو در این دیدار از جمله گفت: خطرات حکومت دینی ایران به اسرائیل محدود نمی شود. و در توضیح این سخنان خودگفت: جمهوری اسلامی ایران می خواهد به یک دالان هوائی و زمینی دست یابد تا قدرت خود را از تهران تا بندر طارطوس در سوریه که در ساحل دریای مدیترانه قرار دارد بگستراند.

وبسایت «عاروتس عسریم» (کانال بیست) در شبکه های تلویزیونی اسرائیل در رابطه با دیدار نتانیاهو با سفیران نوشت: نخست وزیر اسرائیل می کوشد کشورهای اروپای غربی را علیه جمهوری اسلامی ایران بسیج کند.

این رسانه خبری نوشت: نخست وزیر اسرائیل به تلاش گسترده ای در صحنه بین المللی دست زده تا ایران را هرچه بیشتر منزوی سازد. نتانیاهو خطاب به سفیران گفت: ایران، اسرائیل را شیطان کوچک و آمریکا را شیطان بزرگ می داند و برای دیگران نیز نقشه هایی دارد.

نخست وزیر اسرائیل در این دیدار گفت: شگفت آن است که می پرسند چرا ایران یک رژیم خطرناک است؟ و خود در پاسخ گفت: نظام حاکم بر ایران می خواهد به قدرت اتمی و موشکی دست یابد و مذهب شیعه را بر دنیای اسلام مسلط کند و یک امپراطوری دینی ایرانی در منطقه به وجود آورد.