جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09120899917 در تماس باشید.

«طرح-الحاق-یک-ماده-به-قانون-مبارزه-با-مواد-مخدر»-تصویب-شد

با تصویب مجلس و در صورت تایید شورای نگهبان؛

حکم اعدام برخی از مجرمان مواد مخدر به حبس تبدیل می‌شود

نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 22 مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر با متن آن موافقت کردند.

صفحه اختصاصی آرشیو قانونها

به گزارش پایگاه خبری اختبار به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (یکشنبه 22 مرداد) مجلس ماده واحده طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر را با 135 رای موافق، 22 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 233 نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساندند.

براساس این مصوبه، یک ماده به شرح زیر به عنوان ماده 45 به قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب 8.3.1367 اصلاحات بعدی آن الحاق و شماره ماده 45 قانون به ماده 45 اصلاح می گردد:

ماده 45- مرتکبان جرایمی که در این قانون دارای مجازات اعدام یا حبس ابد هستند در صورت احراز یکی از شرایط ذیل در حکم مفسد فی الارض می باشند و به مجازات اعدام و ضبط اموال ناشی از مواد مخدر یا روانگردان محکوم و در غیر این صورت حسب مورد مشمولین به اعدام به حبس درجه یک تا 30 سال و جزای نقدی درجه یک تا دو برابر حداقل آن و مشمولین به حبس و جزای نقدی درجه دو و در هر دو مورد به ضبط اموال ناشی از جرایم مواد مخدر و روانگردان محکوم می‌شوند:

الف- مواردی که مباشر جرم و یا حداقل یکی از شرکاء، حین ارتکاب جرم سلاح کشیده و یا به قصد مقابله با ماموران سلاح گرم و یا شکاری به همراه داشته باشند.

منظور از سلاح در این بند سلاح سرد و سلاح و مهمات موضوع قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز مصوب 1390/6/7 می باشد.

ب– در صورتی که مرتکب نقش سردستگی (موضوع ماده 130 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392/2/1) یا پشتیبان مالی و یا سرمایه‌گذار را داشته یا از اطفال و نوجوانان کمتر ار 18 سال یا مجانین برای ارتکاب جرم استفاده کرده باشد.

پ– مواردی که مرتکب به علت ارتکاب جرایم موضوع این قانون سابقه محکومیت قطعی اعدام یا حبس ابد یا بیش از 15 سال داشته باشد.

ت– ساخت، تولید، توزیع، فروش و وارد کردن مواد موضوع ماده 4 این قانون مشروط بر اینکه بیش از 50 کیلوگرم باشد و مواد موضوع ماده 8 این قانون مشروط بر اینکه بیش از 2 کیلوگرم باشد و در خصوص سایر جرایم موضوع ماده 8 در صورتی که بیش از 3 کیلوگرم باشد. اجرای این بند نسبت به مرتکبان قبل از لازم الاجرا شدن این ماده منوط به داشتن یکی از شرایط بندهای الف، ب یا پ است.

تبصره- در مورد جرایم موضوع این قانون که مجازات حبس بیش از 5 سال دارد، در صورتی که حکم به حداقل مجازات قانونی صادر شود، جز در مورد مصادیق تبصره ماده 38، مرتکب از تعلیق اجرای مجازات آزادی مشروط و سایر نهادهای ارفاقی بهره‌مند نخواهد شد و در صورتی که حکم به مجازات بیش از حداقل مجازات قانونی صادر شود دادگاه می تواند بخشی از مجازات حبس را پس از گذراندن حداقل مجازات قانونی به مدت 5 تا 10 سال تعلیق کند.