نظر آیت‌الله سبحانی درباره طب اسلامی و طب نوین

نظر آیت‌الله سبحانی درباره طب اسلامی و طب نوین

آیت االله سبحانی

آیت‌الله جعفر سبحانی با اشاره به برخی گفته‌ها درباره طب نوین گفت: اینکه می‌گویند طب امروز، طب آمریکا و جاهای دیگر است، حرف غلطی است.

آیت‌الله جعفر سبحانی روز دوشنبه (17 مهر) در دیدار با رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار کرد: امروز در روزنامه‌ها خبری خواندم که بیماران دو بیماری سرطان و دیالیز به صورت رایگان درمان می‌شوند.

وی گفت: این خبر بسیار مهمی است و کار بسیار ارزشمند و تاثیرگذاری است که جای تقدیر و تشکر دارد و نشان می‌دهد که مجلس و دولت با وزارت بهداشت و شخص وزیر محترم همراهی کامل دارند.

آیت‌الله سبحانی در ادامه به موضوع مطرح شدن طب اسلامی و یا طب ایرانی اشاره کرد و گفت: در روایات ما احادیثی درباره سالم زندگی کردن آمده همانند "کُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ"، اما یک‌ سری از روایات از این دست جنبه محلی و منطقه‌ای دارد، شیخ صدوق که حدیث‌شناس هستند در این رابطه گفته‌اند که حضرت این موضوع را برای آن محل عنوان کرده‌اند و نمی‌توان کل جهان را از طریق آن درگیر کرد.

این مرجع تقلید با اشاره به برخی گفته‌ها درباره طب نوین گفت: اینکه می‌گویند طب امروز، طب آمریکا و جاهای دیگر است، حرف غلطی است، این طبی است که قبل از اسلام بوده و اطبا اسلام آن را تکمیل کرده‌اند و غربی‌ها تکمیل‌تر کردند و این علمی است که از اول آمده و دست به دست شده و امروز به دست ما رسیده است.

وی عنوان کرد: نمی‌شود علم طب نوین را تکذیب کنیم، علمی که جنبه تجربی دارد، البته این نیست که خودمان صرفا اعتماد به دیگران کنیم و باید خودمان نیز روی علم کار کرده و اکتشاف انجام دهیم.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به برخی گفته‌ها که افرادی در لباس روحانیت و یا با نام اسلام می‌گویند نباید از واکسن استفاده کرد گفت: واکسن واجب شرعی است و حیات ما به آن بستگی دارد، بنده در کتاب‌های خودم نوشته‌ام که چیزهایی که عقلای عالم بر آن نظر دارند، ما از آنجا کشف می‌کنیم که شرع مقدس هم تایید می‌کند و در کتاب‌های خودم یکی از مثال‌هایی که زدم موضوع واکسن است.

این مرجع تقلید عنوان کرد: در موضوع طب اسلامی، خواجه نصیر، شیخ الرئیس و بقراط و... هم دارند، اگر بر روی یک سلسله گیاهان مطالعه کنند اشکالی ندارد، اما اینکه بخواهیم علم نوین را انکار کنیم این موضوع به هیچ عنوان صحیح نیست.