مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تا مهرماه تمدید شد

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی از موافقت ستاد مبارزه با کرونا برای تمدید مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک واسکان تا مهر ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: این مصوبه تا چند روز آینده ابلاغ خواهد شد.

به گزارش اختبار به نقل از ایرنا، «محمود محمودزاده» درباره آخرین شرایط و مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان گفت: به دلیل اینکه بسیاری از خانوارها هنوز موفق به ثبت نام در سامانه مذکور نشدند و تراکم جمعیت در دفاتر خدمات الکترونیک افزایش یافته است، از ستاد مبارزه با کرونا خواستار تمدید مهلت ثبت نام در سامانه شدیم.

وی گفت: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مبنی بر تمدید مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک تا مهر ۱۴۰۰ در ستاد مبارزه با کرونا مصوب شد و در چند روز آینده ابلاغ خواهد شد.

بر اساس اعلام معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی، متقاضیان مثل دو ماه گذشته بدون محدودیت کد ملی می توانند اقدام به درج اطلاعات سکونتی خود داشته باشند.

وی ادامه‌ داد: در طول چند ماه گذشته سه مرجع راهنمایی  از جمله شماره پنج رقمی مرکز و پیامکی که اعلام شد، خانواده‌ها را برای چگونگی درج اطلاعات سکونتی راهنمایی می‌کرد که کمک زیادی به حل ابهام‌های ذهنی مردم داشت.

به گفته محمودزاده، حجم سوالات خانواده‌ها نشان می‌دهد تاریخ ۱۹ خرداد برای پایان مهلت ثبت نام کافی نبوده و این زمان باید تمدید می شد.

وی گفت: بر این اساس مالکان و مستاجران تا مهر ماه امسال مهلت دارند تا اطلاعات سکونتی خود را در سامانه املاک و اسکان درج کنند، تا الان نیز تعداد زیادی از مردم اقدام به درج اطلاعات داشتند و تراکم مراجعه به سایت حتی گاهی موجب کند شدن سایت شده است.

به گزارش اختبار، وزارت مسکن و شهرسازی در اجرای تکلیف مقرر در اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب دی ماه ۱۳۹۹ سامانه ای با عنوان “سامانه ملی املاک و اسکان کشور” راه اندازی کرده است و از شهروندان خواسته است که ظرف مدت دو ماه از تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ اطلاعات محل سکونت و همین طور املاک خود را ثبت و اعلام کنند.

راهنمای تصویری ثبت محل سکونت در سامانه املاک و اسکان کشور

ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم اصلاحی ۱۳۹۹/۹/۵ هر واحد مسکونی که در هر سال بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد به عنوان “خانه خالی” شناخته شده و مشمول مالیاتی برابر شش تا هجده برابر مالیات بر درآمد اجاره همان خانه خواهد بود.

برای ثبت اطلاعات مربوط به محل سکونت یا املاک خود باید به «سامانه ملی املاک و اسکان کشور» به نشانی www.amlak.mrud.ir مراجعه کنید.

منبع : خبرگزاری اختبار