دخالت در حریم خصوصی افراد، گناه و حرام است

دخالت در حریم خصوصی افراد، گناه و حرام است

دخالت در حریم خصوصی افراد، گناه و حرام است
یک استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم، گفت: بر اساس فقه و اخلاق اسلامی و مقتضای عقل و دیانت، دخالت در حریم خصوصی افراد، گناه و حرام است.
آیت‌الله سیدعلی حسینی‌اشکوری در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به لزوم رعایت حریم خصوصی افراد از منظر آموزه‌های دینی، افزود: از لحاظ شرعی و عقلی و به عنوان اولی هیچ کس حق دخالت در حریم خصوصی دیگران را ندارد که این عنوان، تجسس محسوب می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در قرآن کریم بحث تجسس در آیه 12 سوره مبارکه حجرات آمده است. بنابراین تجسس به معنای جستجو کردن و دخالت در امور دیگران چه در امور سیاسی و مملکت و چه در امور فردی معنا پیدا می‌کند.
این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این‌که «دخالت در حریم خصوصی افراد، مصداق تجسس است» گفت: در آیات، روایات و احادیث به شدت از دخالت در حریم خصوصی دیگران و سرک کشیدن در آن نهی شده است.
اشکوری با اشاره به یک استثنا در این مساله، تصریح کرد: نظام و حکومت اسلامی برای حفظ امنیت و آرامش در یک محدوده‌ای حق مراقبت از افراد را دارد و آن هم در شرایط خاصی است. البته مسئول و مدیری که عهده‌دار این امورات می‌شود باید از نظر شرعی احکامی که مربوط به افراد و حقوق انسان‌هاست را به خوبی بداند و ثانیا بین قضایای شخصی و عمومی فرق بگذارد.
وی خاطرنشان کرد: گاهی وقت‌ها دولت یا نظام اسلامی احتمال خطر یا توطئه‌ای می‌دهد که کیان جامعه یا اخلاق جامعه را مورد تهدید قرار می‌دهد؛ بنابراین حق دارد برخی افراد را شناسایی کند که با رعایت یکسری شرایط می‌تواند تداخل و تجسس کند.
این استاد فقه و اصول حوزه علمیه قم با تاکید بر این‌که «این مسئله، مسئله‌ بسیار دقیقی است» افزود: افرادی که متصدی این امور می‌شوند باید حرمت‌ها را نگه دارند و اگر احیانا در راستای این کار به امور خصوصی افرادی که ارتباطی به امنیت کشور از لحاظ سیاسی، نظامی، اقتصادی ندارد دست یافتند، نباید بروز دهند و باید آبروی افراد را حفظ کنند.
اشکوری اظهار کرد: به هر حال بر اساس فقه و معارف اسلامی و به تصریح آیه‌ شریفه‌ و روایات اهل بیت (ع) سرک کشیدن در حریم خصوصی افراد ممنوع، حرام و گناه است ‌و مقتضای عقل و دیانت و رعایت اخلاق اسلامی هم همین است و جزء حقوق مسلم افراد است که انسان‌ها باید در محیط خصوصی خود امنیت داشته باشند.
وی افزود: این مسئله، بسیار مهم و در عین حال حساسی است که با روح و روان، شخصیت و زندگی انسان طرف است و بی توجهی به شرایط و ریزه کاری‌ها می‌تواند او را تهدید ‌کند که دین نیز آن را محکوم کرده و جلوی آن را گرفته است.
این استاد حوزه علمیه با بیان این‌که «عرف تشخیص می‌دهد که حریم خصوصی چیست و کجاست» اظهار کرد: محدوده حریم خصوصی را خود عرف، جامعه و مردم تشخیص می‌دهند و باید توجه داشت که دین نیامده در موضوعات مختلف دخالت کند بلکه دین احکام را می‌گوید و موضوعات هم به عرف و جامعه بستگی دارد.
اشکوری یادآور شد: حریم خصوصی افراد، امری نسبی است و مراتبی دارد اما احادیث و روایات بزرگان دین درباره مذمت تجسس در امور دیگران و اظهار نظر درباره آنها به صورت فراوان وجود دارد و دخالت در حریم خصوصی دیگران یکی از مصادیق تجسس است.