استفتائات فقهی مقام معظم رهبری در موارد گوناگون

استفتائات فقهی مقام معظم رهبری در موارد گوناگون

استفتائات فقهی مقام معظم رهبری در موارد گوناگون

دریافت پول در مقابل بازدید از سایتهاى تبلیغاتى
پرسش: سایتهاى آموزشى خاصى در اینترنت ایجاد شده که شرکتهاى بزرگ تجارى در مقابل بازدید روزانه عدهاى از تبلیغشان از طریق این سایت هزینهاى را به آن سایت پرداخت مىنمایند. سایت آموزشى هم با ثبت نام عدهاى به ازاى بازدید روزانه این افراد از سایت وجهى را پرداخت مىکند. مى خواستم بدانم اگر من هم جزو ثبت نام کنندگان این سایت باشم و ماهیانه پولى را به خاطر همین بازدیدها دریافت کنم اشکال شرعى دارد یا خیر؟
پاسخ: اگر بازدید از سایت هاى تبلیغاتى، ترویج فساد از قبیل نشر اکاذیب و ارائهى مطالب باطله نباشد و مبلغ دریافتى به عنوان هدیه باشد، بازدید از سایتها و دریافت مبلغ مذکور اشکال ندارد.
شکستن قفل نرم افزارها
پرسش: نظر حضرتعالى راجع به شکستن قفل سى دى یا کپى رایت که الان بعضىها دست به چنین کارى مىزنند چیست و حکم خرید چنین سى دى هایى براى مردم چیست؟
پاسخ: لازم است که در نسخه بردارى و تکثیر سى دى حقوق صاحبانش از طریق کسب اجازه از آنان رعایت شود و خرید آن خالى از اشکال نیست و رعایت مقررات و قوانین مربوط به آن لازم مى باشد.
استفاده و تکثیر سى دى هایى که از طریق غیرمجاز تکثیر شده اند
از آنجایى که تهاجم فرهنگى غرب از هر وسیلهاى براى حملهى خود کمک مى گیرد و امروز با ابزار رایانه، سى دى و اینترنت بیشتر این تهاجم را انجام مى دهد، مى بینیم که سى دى هاى مبتذل به صورت رایت شده و با قیمت خیلى نازل و فراوان در بازار عرضه مى شود و این در حالى است که سى دى هاى مذهبى با قیمتهاى گزاف عرضه مى شود که خرید آن براى خیلى ها مشکل است لذا افرادى قفل این سى دى ها را شکسته و به صورت رایتى و با قیمت خیلى نازلتر عرضه مىکنند. حال با این مقدمه چند سؤال از محضر شریف دارم:
پرسش1: استفاده از چنین سى دى هایى چه حکمى دارد؟
پرسش2: آیا مىتوان سى دى رایتى را رایت کرد و از آن استفاده برد؟
پرسش3: حکم سى دى رایتى هدیهاى چیست؟
پرسش4: سى دى هایى که امانت مى دهند و سى دى امانتى در صورتى که سى دى هاى آنها رایت شده باشد، استفاده از آن چه حکمى دارد؟
پرسش5: با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژى هر سال برنامه هاى کامپیوترى پیشرفته ترى وارد بازار مىشود که نسبت به برنامه هاى ما قبلشان پیشرفته تر و کاملتر هستند، آیا استفاده از سى دى هاى رایتى قدیمى تر جایز مىباشد؟
پرسش6 : آیا در کل مسائل فوق مى توان به مرجع دیگرى رجوع کرد؟
پاسخ1: شکستن قفل سى دى و تکثیر آن بدون اجازه ناشر اصلى آن جایز نیست و استفاده و خرید و فروش سى دى تکثیر شده بدون اجازه ناشر اصلى جایز نیست.
پاسخ2: حکم همان است که در پاسخ قبلى بیان شد.
پاسخ3: فرقى بین سى دى هدیهاى و ابتیاعى در این باره نیست.
پاسخ4: حکم آن از بیان بالا روشن شد.
پاسخ5: بدون اذن ناشر اصلى اولى جایز نیست.
پاسخ6: مسأله از موارد رجوع به غیر نیست.
استخاره در اینترنت
پرسش: آیا استخاره که در برخى سایتها است مى تواند ملاک قرار گیرد؟
پاسخ: اگر طبق روشهاى معمول است مانعى ندارد.
فرزندان و موسیقى حرام
پرسش: با توجه به اینکه فرزندان ما هنوز به تکلیف نرسیدهاند و در رفت و آمد با اقوامى که نوار غنا گوش مىدهند ممکن است به آن نوار علاقه پیدا کنند و با توجه به اینکه چنانچه آنها را محروم کنیم ممکن است پنهانى آن را گوش دهند تکلیف چیست؟
پاسخ: گرچه بچه نابالغ تکلیف شرعى ندارد و استماع غنا و موسیقى حرام، بر او حرام نیست لیکن اقدام بزرگترها بر در اختیار گذاشتن نوار موسیقى حرام و غنا براى اطفال جایز نیست؛ و تکلیف شرعىِ والدین کوشش در آشنا کردن اطفال پیش از بلوغ بر ضوابط و موازین و اخلاق شرعى است و جایز نیست به عذر این که بچه تکلیف ندارد او را در ارتکاب هر عملى آزاد بگذارند.
گوش دادن به تلاوت قرآن
پرسش: آیا در هنگام قرائت قرآن باید به آیاتى که تلاوت مى شود گوش فرا دهیم و از انجام کارهاى دیگر خوددارى کنیم (مثلاً نماز خواندن)؟
پاسخ: گوش دادن به قرائت قرآن به احترام قرآن خوب است ولى واجب نیست.
تایپ قرآن بدون وضو
پرسش: تایپ آیات قرآن یا اسامى معصومین و اسماءالله بدون وضو چه حکمى دارد به خصوص با توجه به اینکه روى دستگاه تایپ یا صفحه کلید کامپیوتر، حروف برجسته مى باشند؟
پاسخ: اشکال ندارد.
شنیدن موسیقى در حال ورزش
پرسش: شرکت در کلاس هاى ورزشى که در آنها موسیقى پخش مىشود چه حکمى دارد اگر از هدفن استفاده کنیم به نحوى که موسیقى را نشنویم یا به طور ضعیف بشنویم چطور؟
پاسخ: اگر موسیقى مطرب لهوى نباشد مانعى ندارد و تشخیص آن به عهده خود مکلّف است.
دور انداختن عکس اماکن متبرکه
پرسش: عکس کعبه و حرم مطهر ائمه (علیهم السلام) را که در کارت دعوتها استفاده مىشود را مى توان دور انداخت؟
پاسخ: اگر بى احترامى محسوب شود، جایز نیست.
فروش و کرایه فیلمهاى هندى
پرسش: فروش و کرایه دادن فیلمهاى هندى که آهنگهاى غیرمجاز هم دارند، چه حکمى دارد؟
پاسخ: اگر مشتمل بر موسیقى لهوى متناسب با مجالس عیش و نوش و خوشگذرانى باشد، جایز نیست.
پیش بینى مسابقات ورزشى
پرسش: به دلیل علاقه به ورزش به خصوص فوتبال در پیشبینى بازى هاى ایرانى و خارجى شرکت مى کنم و از بابت شرکت کردن در این مسابقه مقدارى پول مى پردازم و اگر تمام پیش بینى هاى این بازى ها را درست انجام داده باشم، در لیست برنده ها قرار مىگیرم. مى خواستم بدانم که اگر یک روز برنده شدم و در لیست گیرندگان جایزه قرار گرفتم، آیا پولى را که به دست مى آورم مىتوانم خرج کنم یا نه؟
پاسخ: عمل مزبور جایز نیست و نمى توان در جایزه تصرف نمود.
پرسش: «توتو» به برگه هایى گفته مىشود که در آن تیمهاى بزرگ فوتبال باشگاهى و ملى جهان ذکر شده و افراد آن برگه ها را تهیه کرده، برد و باخت تیم ها را پیش بینى مى کنند و بابت آن پول مى دهند، هرچه مقدار پولى که مى پردازند بیشتر باشد، مى توانند مبالغ مضاعفى را ببرند. شرکت در این پیش بینى با پرداخت پول چه حکمى دارد؟ پول حاصل از برنده شدن در آن حرام است یا حلال؟
پاسخ: این عمل شرط بندى محسوب شده و در حکم قمار است و جایز نیست و دادن و گرفتن این پول هم حرام است.
اشتغال در شرکتى با درآمد مخلوط به حرام
پرسش: اگر فردى در یک شرکت خصوصى شاغل باشد و به مرور زمان پى ببرد که قسمتى از درآمد شرکت از طریق نیرنگ و دروغ و مستندسازى مدارک جعلى حاصل مىشود، جهت ادامه درآمد و امرار معاش چه وظیفه شرعى دارد؟
پاسخ: اگر مى دانید کارى که انجام مى دهید حرام است، باید ترک کنید ولى اگر نمى دانید، به صِرف احتمال ترتیب اثر ندهید.
تحصیل زنان در دانشکدههاى مختلط غربى
پرسش: آیا براى زن مسلمان تحصیل در دانشکده مختلط در غرب على رغم وضع بد اخلاقى و رفتار ناهنجار دختران و پسران دانشجوى آنجا، جایز است؟
پاسخ: با مراعات وظایف شرعى (از جمله حجاب) فى نفسه اشکال ندارد.